ΜΕ ΤΙΣ ΣΚΟΥΡΙΕΣ «ΞΕΣΚΟΥΡΙΑΖΩ»

1DSC-684webΟ Πολιτιστικός Σύλλογος και ο Σύλλογος Γυναικών Μεγ. Παναγίας διοργάνωσαν την Κυριακή 6 Οκτωβρίου 2013 τον 1ο πανελλαδικό αγώνα ορεινού τρεξίματος στην Χαλκιδική, με τίτλο: «ΞΕΣΚΟΥΡΙΑΖΩ». Συμμετείχαν 113 δρομείς από όλη την Ελλάδα· είχαν έρθει από την Τρίπολη, Κοζάνη, Δράμα, Θεσσαλονίκη, Κιλκίς, Λιτόχωρο κ.λ.π. Η διαδρομή συνολικά ήταν 25,3 χλμ. με υψομετρική ανάβαση στα 780 μ. Η διαδρομή ήταν στο δάσος των Σκουριών, στο ρέμα Καραντζά, στο όρος Κάκκαβος, μία πανέμορφη διαδρομή 17,5 χλμ. μέσα σε μονοπάτια με απερίγραπτη φυσική ομορφιά, και 7,8 χλμ. διαδρομή σε δασικούς δρόμους με οξιές και δρυς.

Η εκκίνηση έγινε στις 10.30 π.μ. από την πλατεία της Μεγ. Παναγίας.

Ο ΤΕΡΜΑΤΙΣΜΟΣ

Οι αθλητές έφθασαν στο τέρμα με ενθουσιασμό για την πανέμορφη διαδρομή και με λύπη για την καταστροφή που ιδίοις όμμασι είδαν να συντελείται στις Σκουριές και στου Καραντζά το ρέμα.

Πρώτος τερμάτισε ο κ. Μαυρογιάννης Παύλος με την εκπληκτική επίδοση ολοκλήρωσης της δύσκολης διαδρομής των 25,3 χλμ. σε 2 ώρες, 16 λεπτά και 58 δευτερόλεπτα. Σε όλη την διαδρομή ήταν σταθερά πρώτος και όλοι θαύμασαν τη φυσική αντοχή του και το αθλητικό του πνεύμα.

terma-1web

terma-2webterma-3web

Δεύτερος τερμάτισε ο κ. Μυλωνίδης Τάσος με χρόνο 2 ώρες 19 λεπτά και 44 δευτερόλεπτα, με τρία μόνο λεπτά διαφορά από τον πρώτο. Σε όλη την διαδρομή ήταν δεύτερος με πολύ καλή φυσική κατάσταση και αντοχή και με πολλά αποθέματα δυνάμεων.

nikitis-2web

Τρίτος τερμάτισε ο κ. Διττόπουλος Ιωάννης με χρόνο 2 ώρες, 28 λεπτά και 44 δευτερόλεπτα. Σε όλη την διαδρομή ήταν σταθερά τρίτος με 9 μόνο λεπτά διαφορά από τον δεύτερο.

nikitis-3web

DSC_0318web

Μετά τον τερματισμό των αθλητών ακολούθησε η βράβευσή τους.

DSC_0413web

DSC_0418webDSC_0431webDSC_0451web

Ο σκοπός της διοργάνωσης του αγώνα σύμφωνα με τους διοργανωτές, ήταν: 1) η προώθηση του αθλητισμού, 2) η ανάδειξη της φυσικής ομορφιάς της περιοχής, και 3) η ανάδειξη της σοβαρής απειλής που υφίσταται το βουνό από την καταστροφική επένδυση χρυσού.

Μετά την βράβευση ακολούθησε γεύμα με εδέσματα που είχαν ετοιμάσει οι φιλόξενοι κάτοικοι και νόστιμη χωριάτικη φασολάδα.